خدمات ما مطالعات اقتصادی
چاپ

انجام مطالعات اقتصادی و تهیه گزارشهای تحلیلی

 

ضرورت انجام مطالعات و تحلیل اقتصادی

بی شک یکی از مهمترین عوامل موفقیت در فضای کسب و کار امروز اقتصاد ایران و جهان، برنامه ریزی و تصمیم گیری آگاهانه است. امروزه بنگاههای اقتصادی می بایست بطور مداوم شرایط را تحلیل و متناسب با تغییرات پیش آمده، برنامه های خود را تعدیل نمایند.

در این بازار رقابتی، بنگاههایی خواهند توانست ضمن ادامه فعالیت، به اهداف خود ( از جمله افزایش سودآوری یا افزایش سهم بازار) برسند، که علاوه بر تمرکز بر فعالیت های خود، تحلیلی از وضعیت رقبا و رقابت پذیری صنعت خود، وضعیت صنایع و بخش های مرتبط و حتی متغییرها کلان اقتصادی و تصمیمات دولتی داشته باشند.

 

گروههای استفاده کننده از گزارشها

  1. تولیدکنندگان انواع کالا و خدمات
  2. تجار و بازرگانان
  3. سرمایه گذاران

 

طبقه بندی گزارشها

با توجه به مقدمه فوق لازم به توضیح است که بطور کلی تهیه گزارش و تحلیل اقتصادی در پارمیر در سه بخش انجام می گردد:

  1. تحلیل بازار انواع کالا و خدمات
  2. تحلیل بازارهای مالی
  3. تحلیل های کلان اقتصادی

این طبقه بندی به ظاهر ساده، قادر است به راحتی تمام تحلیل های مورد نیاز را به بهترین و کاربردی ترین شکل پوشش دهد.

 

1. تحلیل بازار انواع کالا و خدمات

بطور کلی برای هر کالا و خدمت بازاری وجود دارد که عرضه و تقاضا در آن شکل می گیرد. حال با درکی عمیق از همین اصل بسیار ساده می توان بهترین و دقیق ترین گزارشهای تحلیلی را با دقتی بالا و با تمام جزئیات تهیه نمود.

 

انواع گزارشها بر اساس تفکیک کالا و خدمات

کالاها به دو دسته تقسیم می شوند:

●   کالاهای صنعتی مانند فولاد، مس، خورو، ساختمان، فلزات گرانبها (طلا و نقره)، نفت و گاز که در بعضی از موارد از این گزارشها تحت عنوان گزارشهای تحلیل صنعت نام برده می شود.
●   کالاهای کشاورزی مانند پسته، خرما، گردو، گندم، دانه های روغنی و ...

خدمات مانند خدمات بانکی، بیمه، حمل و نقل و هتلداری و ... که در بعضی موارد از آنها تحت عنوان تحلیل صنعت بانکداری، صنعت بیمه و ... نام برده می شود. 

 

روش تهیه گزارشهای تحلیل بازار

همانطور که توضیح داده شد یک بنگاه اقتصادی برای نیل به اهداف مورد نظر خود، نیازمند یک برنامه ریزی صحیح و اصولی می باشد و انجام چنین امری نیازمند آگاهی کامل از شرایط فعلی و چشم انداز بازاری است که در آن فعالیت می کند. بر اساس این توضیحات، پروسه تحلیل بازار به این شکل خواهد بود:

  1. انجام مطالعه شناختی اولیه و شناسایی کامل عوامل تاثیرگذار بر روی بازار (فعالیت اقتصادی) و مشخص نمودن نقاط ضعف و قوت، تهدیدها و فرصتها
  2. تعیین سهم عوامل تاثیرگذار در شرایط حال و آینده
  3. بررسی چشم انداز متغییرهای تاثیرگذار و تعیین آثار تغییرات آنها بر اساس سناریوهای مختلف و مشخص نمودن سناریو محتمل
  4. تعیین راهکار و استراتژی مناسب برای رسیدن به اهداف مورد نظر بر اساس محتمل ترین سناریو

 

 2. تحلیل بازارهای مالی

امروزه بازارهای مالی مهمترین نقش را در انجام معاملات و مبادلات اقتصادی به عهده دارند. از طریق این بازارها است که امکاناتی نظیر جذب سرمایه، انتقال ریسک، افزایش رقابت پذیری و انجام مبادلات بین المللی به راحتی امکان پذیر شده است. بسیاری از سرمایه ها نیز از طریق این بازارها در بخش هایی مانند سهام، اوراق قرضه، مشتقات و ارز سرمایه گذاری می شود.

 حال در این بخش ما به تحلیل این بازارها از دو بعد بین المللی و داخلی پرداخته و مجموع تاثیرات آنها را تحت سناریوهای مختلف بر بخش های مورد نظر مورد بررسی قرار می دهیم. 

 

3. تحلیل های کلان اقتصادی

در این بخش موضوعات کلان اقتصادی در ایران یا سایر کشورها مورد بحث و بررسی قرار می گیرند، بطور مثال در بعد مسائل داخلی می توان موضوعاتی از قبیل هدفمند کردن یارانه ها، بودجه دولت، برنامه توسعه، تحریم های اقتصادی و ... را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این تحلیل ها هر چند مربوط به موضوعات کلان اقتصادی می باشد ولی تاثیرات آنها بر تمام بخش ها و بنگاههای اقتصادی قابل بررسی است.

 

نحوه سفارش گزارش یا تحلیل اقتصادی

در مرحله اول لازم است کارفرما درخواست خود شامل موضوع گزارش، هدف خود از انجام مطالعات و جزئیات مورد نیاز آن را در غالب یک (RFP (Request for Proposal از طریق فکس یا ایمیل برای ما ارسال نماید. در مرحله بعد و پس از انجام ارزیابی اولیه، هزینه انجام پروژه مورد نظر به کارفرما اعلام خواهد گردید.

لازم به توضیح است که در بعضی از موارد، مشخص نمودن دقیق خواسته کارفرما نیازمند برگزاری یک جلسه مشاوره اولیه در دفتر شرکت خواهد بود که متقاضیان می توانند جهت تعیین وقت به بخش تعیین وقت آنلاین مراجعه نمایند.

 

 

منوی اصلی

خدمات ما در پارمیر

 

شرکت مشاور مالی اقتصادی و سرمایه گذاری پارمیر


تبلیغات

نرخ ارز و سکه

يكشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۱۴:۱۳

ارقام به تومان

 

بازار آزاد

دلار

3258

یورو
4450

پوند انگلیس


5480

لیر ترکیه


1570

درهم


888

سکه امامی در بازار

944000

قیمت جهانی هر اونس $1253

آرشیو - منابع نرخ ها

همکاران

United State